90 rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym otrzyma bezpłatną pomoc w ramach programu który jest realizowany w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.
– Projekt przede wszystkim kierowany jest do dzieci zagrożonych niepełnosprawnością lub niepełnosprawnych i ich rodzin w wieku 0-7 roku życia. Przede wszystkim dzieci muszą zamieszkiwać powiat Brzeski lub Bocheński. Wiek dzieci od 0 do 7 roku życia. Mamy dwie grupy wiekowe od 0 do 3 roku życia i od 4 do 7 wieku życia. Są to dzieci zagrożone niepełnosprawnością lub są niepełnosprawne już z orzeczeniem o niepełnosprawności, też wcześniaki czyli tam gdzie mogą rokować złym rozwojem psychomotorycznym. Wszystkie dzieci z zaburzeniami w sferze zaburzeń rozwojowych– mówi Anna Dębińska z Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.
W ramach projektu zaplanowano także zajęcia w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci. Może z nich skorzystać 60 dzieci w wieku od 4 do7 lat.
Zajęcia są pomyślane dla dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, sensoryczną, sprzężoną, a także z zaburzonym funkcjonowaniem
Projekt zakłada także warsztaty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Warsztaty są przewidziane dla każdego rodzica jeden warsztat. Prowadzone będą przez psychologów. Będą poruszane różne tematy, między innymi na temat uczuć. Rodzice poznają jakie są te uczucia, że należy je wyrażać i w jaki sposób żeby nie urazić nikogo. Będzie mowa o potrzebach, że warto tez o nich mówić i jaka jest hierarchia w stosunku do oczekiwań i próśb ze strony innych, a ponadto , jak rozpoznawać stres i jak sobie z nim radzić – mówi Anna Dębińska z Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.
Do programu można się rejestrować
w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci
Pod nr tel. 507 219 581, 507 219 651, 14 662 12 01,
e-mail: wczesnainterwencja@spzoz-brzesko.pl
Program potrwa trzy lata. Na jego realizację szpital otrzymał fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, Europejskiego Funduszu Społecznego. Zadanie zostało wsparte z budżetu państwa a także z budżetu szpitala.