Bezpłatne szczepienia profilaktyczne przeciw pneumokokom

Print Friendly, PDF & Email

Drogi Rodzicu!
Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka, zapraszamy Cię do uczestnictwa w programie bezpłatnych szczepień profilaktycznych przeciwko pneumokokom.
Jeżeli Twoje dziecko mieszka na terenie gminy Brzesko, urodziło się w 2010 lub 2011 roku i ukończyło drugi rok życia, a  jednocześnie wcześniej nie zostało uodpornione przeciwko pneumokokom – zgłoś się na bezpłatną konsultację lekarza pediatry oraz szczepienie.
Jest to  szansa, aby bezpłatnie ochronić dziecko  przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy sepsa.

Szczepienia są wykonywane w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Tadeusza Kościuszki 68 w Brzesku. Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących programu udziela realizator pod nr tel.: (14) 66 21 316 oraz 66 21 168.

Program finansuje Urząd Miejski w Brzesku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Burmistrz Brzeska                                                    Dyrektor SP ZOZ w Brzesku
Grzegorz Wawryka                                                          Józefa Szczurek-Żelazko


BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO PNEUMOKOKOM
DLA DZIECI Z GMINY BRZESKO

Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci mieszkających na terenie gminy Brzesko. Program w pierwszym etapie obejmuje dwulatki urodzone w 2010 oraz 2011 roku.
Dla rodziców jest to  szansa, aby bezpłatnie ochronić swoje pociechy przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy sepsa. Koszt szczepienia w całości  pokrywany jest z budżetu Gminy Brzesko.
W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane przez ekspertów, ale nie refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego  przez Państwo . To oznacza, że rodzice, którzy  chcą zaszczepić swoje dzieci, sami muszą ponieść koszt szczepionki.

Szczepienia będą wykonywane w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Tadeusza Kościuszki 68 w Brzesku.

Czym są pneumokoki i dlaczego warto chronić przed nimi dzieci ?

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej takiej jak grypa, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne. Należą do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią. Na szczęście można dziecko przed tym zabezpieczyć poprzez szczepienia !

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje szczepienia, za najlepszą strategię zapobiegania groźnym zakażeniom, a choroby pneumokokowe za priorytet wśród chorób, którym można zapobiegać szczepiąc.
Stwierdzono, że już jednorazowa dawka szczepionki podana dzieciom po ukończeniu 2 roku życia zabezpiecza je przed zachorowaniem.

Na wniosek Komisji Zdrowia i Rodziny Rady Miejskiej w Brzesku został opracowany program szczepień dzieci w Gminie Brzesko na lata 2013-2015 , który uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. Program przewiduje wydatkowanie na szczepienia  z budżetu Gminy przez 3 kolejne lata kwoty 30 tys złotych. W ramach tych funduszy planowane jest zaszczepienie w każdym roku realizacji projektu ok. 120 dzieci , które ukończyły 2gi rok życia. W przypadku zgłoszenia się w danym roku do programu  większej liczby dzieci,  o wykonaniu szczepienia będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

W wyniku postępowania konkursowego realizatorem programu szczepień został Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej  w Brzesku. Szczepienia będą realizowane w Poradni Dziecięcej w głównej siedzibie SPZOZ przy ulicy Kościuszki 68 w Brzesku oraz w Ośrodku Zdrowia w Jadownikach. Zgłoszenia dzieci do szczepień należy dokonywać w Poradni Dziecięcej w Brzesku osobiście lub pod numerem telefonu 14 6621316 lub 14 6621168. Po zakończeniu procedur przetargowych na zakup szczepionki realizator będzie informował o terminach szczepień.

Wszystkich rodziców serdecznie zapraszamy!

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu