Dzień dla Płuc- bezpłatne badania

Print Friendly, PDF & Email

PIC05034.JPGNa 14 października przypada Ogólnopolska Akcja Spirometryczna. Z tej okazji mieszkańcy powiatu brzeskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych. Będą one wykonywane w gadzinach od 8 do12 w Pracowni Spirometrii w brzeskim szpitalu.- Spirometria jest to  podstawowa metoda badania funkcji płuc. Badanie to trwa zaledwie kilka minut. Mierzy podstawowe wartości oceniające sprawność układu oddechowego. Pozwala to na wczesne wykrycie chorób płuc takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc- wyjaśnia lek. Paweł Piotrowicz, ordynator Oddziału Chorób Płuc w brzeskim szpitalu.  Lekarze obserwują, że coraz więcej osób cierpi na choroby płuc takie jak  przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), astma oraz rak płuca. Wg Światowej Organizacji Zdrowia na POCHP na świecie umiera rocznie 3 miliony osób z 210 mln chorujących. W Polsce choruje na nią blisko 2 miliony osób z czego jedynie w 50 proc. przypadków choroba jest rozpoznana, dlatego tak ważne jest wykonanie spirometrii- mówi ordynator Piotrowicz. Spirometrię powinny przed wszystkim wykonywać osoby, które palą papierosy lub paliły je w przeszłości, mają przewlekły kaszel, duszność, zadyszkę czy szybciej się męczą podczas wykonywania rożnych prac niż ich rówieśnicy.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu