Sen, aktywność fizyczna, praca w odpowiednich proporcjach ale też dobrze dobrane posiłki – to wszystko ma wpływ na kondycję naszego mózgu – zapewnia lek. Barbara Wawryka neurolog z Poradni Neurologicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku. 18 marca obchodziliśmy Europejski Dzień Mózgu. To dobra okazja, by choć przez chwilę zastanowić się, czy dobrze dbamy o sprawność „centrum dowodzenia naszego organizmu”.
Mózg składa się on z dwóch półkul, w których znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. Lewa półkula odpowiada za mowę, rozumienie naszej mowy, czytanie, pisanie, a także za logiczne myślenie. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje.
Prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych.
Aby nasz mózg pracował dobrze musimy o niego dbać. To jak żyjemy, pracujemy, odpoczywamy, ale też jemy ma bezpośredni wpływ na jego kondycję – przekonuje lek. Barbara Wawryka.
Poradnia Neurologiczna w brzeskim szpitalu to jedyna tego typu placówka, która przyjmuje pacjentów w ramach NFZ. W ubiegłym roku lekarze odnotowali 10 tys. wizyt. W tym roku do końca lutego jest ich blisko tysiąc.
Najmłodsi pacjenci to osoby, które skończyły 16 lat, ale przedział wieku jest bardzo różny. To także osoby w średnim wieku i mocno zaawansowanym.
Zgłaszają się do nas pacjenci z bólami głowy, kręgosłupa, różnego rodzaju niedowładami, ale też chorobą Parkinsona, zaburzeniami pamięci, czy całą gamą chorób z kręgu polineuropatii, uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego a także padaczką – wylicza lek. Barbara Wawryka.
Poradnią Neurologiczną w brzeskim szpitalu kieruje lek Marek Dudzik, zespół tworzą także: lek. Anna Waligóra-Słowiak i lek. Sabina Nowak.