Print Friendly, PDF & Email

Informacja o Szpitalu w tekście łatwym do czytania i zrozumienia (ETR)

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, w skrócie Szpital lub SPZOZ znajduje się przy ulicy Kościuszki 68 w Brzesku.

Zjazd do Szpitala jest bezpośrednio z drogi głównej.

Do Szpitala dojedziesz komunikacją miejską. Przed szpitalem jest przystanek autobusowy.

Przy Szpitalu jest też bezpłatny parking dla samochodów.

Przed wejściem głównym do budynku są wyznaczone trzy miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych oraz miejsce dla rodzin z dziećmi.

Przed wejściem do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego są dwa miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

Czym zajmuje się Szpital?

Szefem Szpitala jest dyrektor. Dyrektorowi pomagają zastępcy oraz pozostali pracownicy szpitala.

Szpital jest placówką ochrony zdrowia i zajmuje się leczeniem ludzi czyli udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Świadczenia udzielane są dla pacjentów bezpłatnie w ramach umów Szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia (w skrócie NFZ). Za leczenie płaci NFZ.

  • Szpital zajmuje się leczeniem w nagłych sytuacjach, na przykład po wypadku. Taką pomoc możesz otrzymać w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wejdziesz oddzielnym wejściem.
  • W nagłych sytuacjach znajdziesz pomoc w Szpitalu w dzień i w nocy, bez przerwy. W nocy i w dni wolne od pracy pilną pomoc znajdziesz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym albo w Nocnej i Świątecznej Opiece Całodobowej.
  • W dni robocze, od poniedziałku do piątku możesz umówić wizytę do lekarza rodzinnego w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej możesz przyjść kiedy jesteś chory, boli cię gardło, głowa, brzuch, masz katar, gorączkę i źle się czujesz. Lekarz przepisze ci lekarstwa, wyśle na badania albo skieruje do innego lekarza na specjalne leczenie. Gabinety lekarzy i rejestracja do lekarza rodzinnego dla dorosłych są na pierwszym piętrze Szpitala. Poradnia lekarza rodzinnego dla dzieci jest na parterze i ma osobne wejście do Szpitala.
  • Szpital leczy pacjentów, którzy potrzebują opieki lekarza specjalisty, na przykład dermatologa, chirurga czy okulisty. Możesz umówić się na wizytę lekarską do lekarza specjalisty. Lista poradni specjalistycznych jest na stronie internetowej Szpitala (link przekieruje Cię do listy poradni). Jest jedna rejestracja do poradni specjalistycznych. Jest ona na parterze przy wejściu głównym do Szpitala. Ma pięć stanowisk do rejestracji i automat do biletów. Musisz pobrać bilet z automatu i będziesz poproszony do właściwego okienka rejestracji.
  • Szpital zajmuje się leczeniem pacjentów w oddziałach szpitalnych, gdzie robi się badania i operacje. Kiedy nie możesz się leczyć w domu, lekarz wyśle cię do szpitala na odpowiedni oddział w zależności od twojego problemu. W oddziale masz własne łóżko i opiekę lekarza i pielęgniarki w dzień i w nocy. Masz podawane leki i robione badania. Lista oddziałów w Szpitalu w Brzesku jest na stronie internetowej Szpitala (link przekieruje Cię do listy oddziałów). Informacje o każdym oddziale i numery telefonów do każdego oddziału znajdziesz na stronie internetowej szpitala.
  • Szpital zajmuje się diagnozowaniem czyli rozpoznawaniem chorób przez robienie różnych badań. W szpitalu możesz pobrać krew do badania, zbadać mocz. Możesz zrobić zdjęcie RTG czyli prześwietlenie na przykład głowy, ręki, nogi, brzucha, żeby sprawdzić jak wyglądają kości i organy w środku. Możesz zrobić badanie tomografii. Tomografia to badanie, podczas którego leży się w specjalnej maszynie. Ta maszyna robi dokładne zdjęcia tego, co mamy w środku ciała. Możesz zrobić też inne badania jak USG, które pokazuje czarno-biały film ze środka ciała. Możesz zrobić badanie spirometrii, które pokaże, jak oddychasz. Możesz zrobić też inne badania. Lista tych badań jest na stronie Szpitala (link przekieruje Cię do listy pracowni diagnostycznych).
  • Szpital zajmuje się usprawnianiem. Jeśli jesteś po wypadku, bolą cię plecy, nogi, ręce, szyja i nie możesz się normalnie ruszać, możesz przyjść na zabiegi rehabilitacyjne. Nasi rehabilitanci robią masaż, uczą chodzić o kulach, wykonują ćwiczenia lub włączają specjalne maszyny. Te maszyny dają kolorowe światło lub uczucie zimna albo ciepła. Dzięki tym maszynom można wrócić szybciej do zdrowia i lepiej się ruszać.

Dostępność Szpitala dla osób z niepełnosprawnościami

Szpital dba o pomoc dla osób z niepełnosprawnościami.
Przed wejściem głównym do Szpitala są miejsca parkingowe: jedno miejsce dla rodzin z dziećmi i dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Drzwi wejściowe do budynku, drzwi do Poradni Dziecięcej i do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego otwierają się same, a korytarze są odpowiednio szerokie dla osób na wózkach.
Po wejścia głównego do budynku Szpitala, na parterze na podłodze są przyklejone żółte linie i żółte paski z kropkami. Dzięki paskom osoby niewidome i słabowidzące wiedzą jak poruszać się po budynku. Dzięki żółtym polom z kropkami osoby niewidzące lub słabo widzące mają informację, gdzie jest coś ważnego, na przykład windy.

W Szpitalu na każde piętro możesz dojechać windą. Windy są szerokie, mają w środku poręcze, żeby się przytrzymać. W windzie są przyciski w alfabecie Brajla dla osób niewidomych i słabowidzących. Jest też informacja głosowa. Informacja mówi numer piętra i kiedy drzwi się otwierają.
Na każdym piętrze budynku są toalety dla osób z niepełnosprawnościami.

Kontakt z pracownikami Szpitala

Żeby załatwić sprawy w Szpitalu osoby z niepełnosprawnościami mogą:

  • napisać pismo i wysłać je na adres:
    SPZOZ w Brzesku
    ul. Kościuszki 68 32-800 Brzesko
  • przynieść pismo do Sekretariatu. Sekretariat to miejsce, w którym można zostawić pisma i inne dokumenty. Jest na trzecim piętrze budynku, na końcu dłuższej części korytarza.
  • napisać wiadomość i wysłać na adres e-mailowy
    szpital@spzoz-brzesko.pl
  • zadzwonić pod numer 14 66 21 100 na centrale i powiedzieć, co jest potrzebne.
  • przyjść do Szpitala i spotkać się z pracownikiem rejestracji na parterze w godzinach od 07:00 do 17:00.

 

Osoby, które nie słyszą albo słyszą źle, mogą kontaktować się z pracownikami przez wideo tłumacza.
Osoba głucha musi mieć dostęp do Internetu i kamerę w swoim komputerze, telefonie lub innym urządzeniu.
Wystarczy, że wejdzie na stronę internetową szpitala: www.spzoz-brzesko.pl ,  klikniesz w symbolsymbol tłumacza języka migowego on-line dwóch kolorowych dłoni i połączysz się z tłumaczem języka migowego.

Symbol jest na górze ekranu po prawej stronie. Z tłumaczem możesz się połączyć od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00.

 

 

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu