Koronawirus 2019-nCoV

Print Friendly, PDF & Email

W zawiązku z występującymi na świecie zakażeniami koronawirusem 2019-nCoV, informujemy, że źródłem zakażenia są zwierzęta, a wirus rozprzestrzenia się między ludźmi przez kontakt z wydzieliną chorej osoby, a także jest przenoszony na skórze rąk lub przez skażone przedmioty. Centrum zachorowań jest miasto Wuhan w Chinach.

Objawy zarażenia koronawirusem to: gorączka, kaszel, spłycenie oddechu i trudności w oddychaniu.

Zaleca się, aby dobrze gotować mięso i jajka oraz unikać kontaktu ze zwierzętami i osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów.  Należy zatem pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Zaleca się osobom powracającym z miasta Wuhan lub innych krajów azjatyckich, u których występują objawy grypy, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i natychmiastowe informowanie o istniejącym zagrożeniu.
Osoby u których pojawiły się objawy przypominające grypę, a miały kontakt z osobą chorą powinny pozostać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jednocześnie w związku z trwającym w Polsce oraz w innych krajach sezonem zachorowań na grypę rekomendujemy zaszczepienie się przeciw grypie. 

Wszystkie bieżące informacje i komunikaty dla podróżujących znajdują się w linku:
https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-dotyczaca-koronawirusa-2019-ncov-postepowanie-dla-podrozujacych/

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu