Listopad – męski miesiąc

Listopad jest miesiącem świadomości męskich nowotworów. To czas trwania światowej akcji Movember – wyjątkowej akcji, podczas której mężczyźni zapuszczają wąsy, by podkreślić wagę męskiej profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza w obszarze nowotworów prostaty i jąder.

Niestety, statystyki pokazują, że mężczyźni częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy boli. Zapominając o regularnych badaniach profilaktycznych.

Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce” z 2021 roku, średnio 48 mężczyzn każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. Ten nowotwór stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Oznacza to, że co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty. Rak prostaty zajmuje 3. miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Zainwestuj w długie życie i badaj się regularnie!

Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań. Czas ma duże znaczenie nie tylko w przypadku chorób nowotworowych. Dzięki badaniom profilaktycznym możesz uniknąć wielu schorzeń, w tym raka jądra, prostaty, jelita grubego, cukrzycy czy zakrzepicy.

Pierwszym krokiem mogą być badania w programie Profilaktyka 40 PLUS. Z programu może skorzystać każdy, kto skończył 40. lat. Zgłoszenie do programu jest proste, nawet nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę dotyczącą Twojego zdrowia.

Możesz to zrobić:

Pakiet dla mężczyzn, obejmuje m. in.  wykonanie badania PSA.

Uwaga! Program trwa tylko do końca grudnia 2024 r.

Zapraszamy!

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu