„Miej o nim staranie”. Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy XXXI Światowy Dzień Chorego.

Celem obchodów tego święta jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

W tym roku Papież Franciszek uczula współczesny świat na troskę o innych. Mówi jak ważne jest współczucie, troska i bliskość. Wskazuje jak ważne jest wsparcie drugiego człowieka w bólu chorobie i osamotnieniu: „Choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie” napisał papież w Orędziu na tegoroczny XXXI Światowy Dzień Chorego.

Papież przypomina, że nigdy nie jesteśmy gotowi na chorobę, a często nawet do przyznania się, że jesteśmy coraz starsi. Boimy się bezbronności, wiemy, że przy obecnej kulturze nie ma miejsca dla kruchości. Może się zdarzyć, że ludzie nas opuszczą, albo że my sami się od nich oddalimy, aby nie być dla nich ciężarem. W ten sposób rodzi się samotność i gorzkie poczucie niesprawiedliwości. Dlatego każdy powinien „mieć staranie” o drugiego w czasie choroby, bo sam nie wie, kiedy takiej pomocy może potrzebować. Nikt nie powinien być wykluczany i pomijany.

Papież Franciszek skłania do refleksji mówiąc, że „lata pandemii zwiększyły nasze poczucie wdzięczności wobec tych, którzy każdego dnia pracują na rzecz zdrowia i badań. Ale nie wystarczy wyjść z tak wielkiej zbiorowej tragedii poprzez uhonorowanie bohaterów. Covid-19 wystawił na próbę tę wielką sieć naszych umiejętności i solidarności oraz ukazał strukturalne ograniczenia istniejących systemów opieki społecznej. Wdzięczności musi zatem towarzyszyć aktywne poszukiwanie w każdym kraju strategii i środków, aby każdy człowiek miał zagwarantowany dostęp do opieki i podstawowe prawo do zdrowia.”

Z okazji Światowego Dnia Chorych w dniu 10 lutego o godzinie 11:00 w Kaplicy Szpitalnej SPZOZ w Brzesku ksiądz Józef Waśko odprawi uroczystą Mszę Świętą w intencji Chorych i Tych, którzy się chorymi opiekują, także w naszym szpitalu.

Pamiętajmy o Chorych, Cierpiących oraz o Ich opiekunach i wszystkich, którzy niosą pomoc w cierpieniu, ratują i dają nadzieję.