Nowatorski zabieg z zakresu chirurgii ręki

Zespół ortopedów ze Szpitala Powiatowego w Brzesku nie boi się wyzwań. Lekarze naszego Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej, jako pierwsi w Polsce wykonali implantację protezy bez cementowej pół-związanej do stawu międzypaliczkowego bliższego (PiP) drugiego palca ręki. Ten nowatorski zabieg został wykonany przez zespół pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka, pasjonata z zakresu chirurgii ręki.

Sam implant wyglądem zbliżony jest do protezy bez cementowej związanej stawu kolanowego, jest jednak około 20 razy mniejszy. Każdy z implantów ma około 5 mm i jest osadzany na zasadzie idealnego dopasowania (press fit) pod kontrolą specjalnych lup powiększających – wyjaśnia  dr Jakub Florek.

Do tej pory w Brzesku wykonano dziesięć tego typu zabiegów.

W oddziale systematycznie wykonywane są także bardzo precyzyjne zabiegi w zakresie allplastyki bez cementowej stawu CMC 1 kciuka  – do tej pory wykonano 105 tego typu zabiegów. Jest się czym chwalić, jest to bowiem czwarty wynik, jeżeli chodzi o wszystkie oddziały ortopedii w Polsce.

Wykonujemy również zabiegi alloplastyki bez cementowej totalnej stawu nadgarstkowego, których wykonano do tej pory 11, protezy stawu łokciowego: 18 oraz protezy totalnej barku, których wykonano do tej pory 3.Oczywiście cały czas wykonujemy alloplastykę dużych stawów (kolanowych i biodrowych), których w zeszłym roku wykonaliśmy przeszło 400 – wylicza dr Jakub Florek.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie intensywne szkolenia całego zespołu w kraju i  poza jego granicami, a także przychylności dyrekcji Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Warto dodać, że pacjentami oddziału ortopedii są nie tylko mieszkańcy powiatu brzeskiego. Leczą się tu także mieszkańcy Małopolski, a także innych odległych rejonów Polski.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu