Nowoczesna Pracownia RTG dla pacjentów SPZOZ w Brzesku

Print Friendly, PDF & Email

Zakład Diagnostyki Obrazowej w SPZOZ w Brzesku wzbogacił się o nową Pracownię RTG wyposażoną w nowoczesny cyfrowy aparat rtg ogólnodiagnostyczny – FDR Smart X firmy Fujifilm.

W pracowni znajduje się nowy aparat wyposażony w dwa detektory cyfrowe FUJIFILM FDR D-evo II C43, których technologia działania oparta o jodek cezu zapewnia zminimalizowanie dawki promieniowania dla każdego badania. Wyposażony jest również w najnowocześniejsze oprogramowanie umożliwiające analizę uzyskanego obrazu. Różne funkcje redukcji i kontroli ekspozycji sprawiają, że badania są bardziej precyzyjne i bezpieczniejsze – zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

Jest to nowoczesny aparat rentgenowski z regulowanym stołem i ruchomym statywem płucnym z zawieszeniem sufitowym posiadającym system autopozycjonowania lampy rtg.

Mobilny stół i lampa rentgenowska w znacznym stopniu zwiększają komfort pacjenta podczas prześwietlenia, ponieważ położenie aparatu dostosowuje się do stanu zdrowia i ograniczeń ruchowych pacjenta, a nie odwrotnie.

Z aparatem rtg zintegrowana jest wielofunkcyjna stacja technika do wprowadzania danych pacjenta i wstępnej obróbki obrazu diagnostycznego.

Zaawansowana technologia aparatu umożliwia automatyczny dobór parametrów ekspozycji, dzięki czemu uzyskujemy zdjęcia o optymalnej jakości, których ocena będzie możliwa na zakupionej wraz z aparatem opisowej stacji lekarskiej 2MP.

Zakres badań wykonywanych na cyfrowym aparacie rtg FDR Smart X obejmuje wykonywanie zdjęć rentgenowskich ogólnodiagnostycznych (kośćca, jamy brzusznej, klatki piersiowej) oraz badań urografii.

W związku z zakupem nowego aparatu rtg przeprowadzono również gruntowną modernizację pomieszczeń pracowni rtg. Pracownia została wyposażona między innymi w ochronne, automatyczne drzwi przesuwne z kontrolą dostępu, wykonano nową posadzkę, przebudowano instalacje wodno-kanalizacyjną, wyposażono pomieszczenia w nowe meble oraz armaturę.

Pracownia wraz z nowym aparatem rtg spełniła wszystkie wymagane przepisami prawa wymogi, otrzymała niezbędne zgody związane z uruchomieniem i już funkcjonuje na rzecz naszych Pacjentów.

Zakup aparatu RTG i modernizacja pomieszczeń to inwestycja zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 3Dlatego też Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita wraz z Panią Poseł Józefą Szczurek-Żelazko oraz Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa i Wicestarosta Pan Maciej Podobiński, przy okazji podpisywania ostatniej umowy na modernizację Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w SPZOZ w Brzesku, skorzystali z możliwości obejrzenia uruchomionej niedawno nowej Pracowni RTG oraz przeprowadzonych prac remontowo-instalacyjnych w obrębie Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Projekt Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 3, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego.Całkowite koszty kwalifikowane zadania: 1 873 617,29 zł

W tym:

Kwota dofinansowania dla SP ZOZ w Brzesku: 1 592 574,70 zł
Wkład własny: 281 042,59 zł

Zakres wsparcia w ramach projektu obejmował zakup sprzętu i wyposażenia medycznego: aparatu do znieczulenia, toru wizyjnego z wideobronchoskopami do diagnostyki endoskopowej płuc, aparatu RTG, defibrylatora z wyposażeniem, myjni endoskopowej, zamgławiaczy, automatycznego systemu zamkniętego do real time PCR, automatycznej stacji pipetującej z wyposażeniem, zestawu pipet automatycznych, wirówki laboratoryjnej.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu