Nowy laparoskop w Oddziale Chirurgii Ogólnej

Print Friendly, PDF & Email

Do Oddziału Chirurgii Ogólnej trafił już obiecany nowy laparoskop!

Aparat ten umożliwia wizualizację perfuzji tkanek, budowy anatomicznej dróg żółciowych i układu limfatycznego w różnym świetle. Zapewnia jednoczesne obrazowanie wysokiej rozdzielczości w świetle białym i w czasie rzeczywistym oraz obrazowanie fluorescencyjne przy użyciu jednego laparoskopu. Oznacza to, że chirurdzy mogą wykonywać rutynowe zabiegi endoskopowe w świetle widzialnym, prowadząc jednocześnie dodatkową ocenę wzrokową krążenia, w tym przepływu krwi w naczyniach i mikronaczyniach, perfuzji tkanek i narządów, układu limfatycznego oraz perfuzji związanej z nowotworami i marginesem resekcyjnym guza techniką obrazowania fluorescencyjnego w bliskiej podczerwieni podczas zabiegów minimalnie inwazyjnych. Jest to szczególnie ważne, na przykład przy operacjach jelitowych, gdzie wykonywane są zespolenia jelitowe po usunięciu różnych guzów, a uwidocznienie stanu ukrwienia pozwala znacząco zwiększyć skuteczność takiego zespolenia.

 

W czerwcu odbyły się już pierwsze zabiegi przy użyciu nowego laparoskopu.

Pierwsza pacjentka czuje się dobrze, operacja przebiegła szybko i bez najmniejszych komplikacji. Również pobyt w szpitalu i okres rekonwalescencji po zabiegu jest nieporównywalnie krótszy niż w przypadku tradycyjnej operacji – wyjaśnia Lekarz Kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej, doktor Mariusz Majewski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.

Warto dodać, że Oddział Chirurgii Ogólnej w szpitalu w Brzesku posiada wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i zabiegach operacyjnych z zakresu chirurgii ogólnej, w tym laparoskopowej. Ponadto, od czasu dołączenia do zespołu brzeskich chirurgów specjalisty chirurgii onkologicznej doktora Mariusza Majewskiego, w oddziale prężnie rozwijana jest także chirurgia onkologiczna.

 

Oddział prowadzi przyjęcia planowe oraz całodobowe przyjęcia pacjentów w stanach nagłych, zapewniając leczenie operacyjne w pełnym zakresie chirurgii ogólnej.

Wykonywane są duże operacje w zakresie chirurgii przewodu pokarmowego, w tym żołądka, trzustki, dróg żółciowych i jelit, także w schorzeniach onkologicznych. Szeroko stosowane są również techniki małoinwazyjne (zabiegi laparoskopowe i endoskopowe). W oddziale przeprowadza się wysokoprecyzyjne zabiegi tarczycy z wykorzystaniem neuromonitora, operacje przepuklin czy zabiegi na układzie naczyniowym.

Wszelkie informacje dotyczące wykonywanych zabiegów oraz funkcjonowania oddziału można uzyskać w sekretariacie oddziału pod numerem telefonu 14 66 21 478.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu