Promocja zdrowia

Print Friendly, PDF & Email

Promować to tyle samo co reklamować. W przypadku promocji zdrowia oznacza to, że propaguje się uroki bycia zdrowym i szczęśliwym. I choć wiele jest recept na bycie zdrowym, to z reguły najtrudniej realizować najprostsze ich przepisy.Kilkadziesiąt minut w tygodniu spędzonych na sali gimnastycznej, siłowni, basenie czy na świeżym powietrzu czynią z człowiekiem cuda.
Błyskawicznie łapie się kondycję i dobry humor, wydłuża utracony przy paleniu papierosów oddech, mija senność, samoistnie ogranicza się ilość wypijanej kawy i wypalanych papierosów. Wraca chęć do aktywnego radosnego życia.
Jest tylko jeden warunek – trzeba chcieć to robić.
Promocja zdrowia będąca najmłodszą i oficjalnie stosowaną gałęzią medycyny społecznej ma swoich zagorzałych wielbicieli i propagatorów.
Nieszczęściem jakim jest utrata zdrowia czy częściowo choćby tylko sprawności i uświadomienia nam często, jak dużo straciliśmy już czasu, i ile radości życia zabraliśmy sobie i swoim najbliższym tylko dlatego, że lekceważyliśmy podstawowe zasady zdrowego stylu życia.

Na terenie SP ZOZ w Brzesku prowadzone są działania mające na celu m.in. dostarczanie spółeczeństwu podstawowej wiedzy i umiejętności umożliwiających uzyskanie i interpretowanie informacji o zdrowiu oraz podejmowanie działań na rzecz zdrowia.

Ponadto osoby, którym leży na sercu promocja zdrowia wzmacniają również prozdrowotną świadmość ludzi, zmiane ich postaw i zachowań zdrowotnych.
Brzeska Slużba Zdrowia jest organizatorem licznych akcji prozdrowotnych skierowanych do mieszkanców Brzeska i okolic (np. imprezy masowe, szkoły, zakłady pracy i.t.p.).

Między innymi dwukrotnie w ciągu roku przeprowadzamy akcję pn. “Palenie szkodzi Tobie i Twojej Rodzinie”.
Panuje pogląd, że każdy dorosły człowiek wie, iż dym tytoniowy jest szkodliwy. Niewiele osób chyba jednak wie, jak bardzo szkodzi. Pełna tego świadomość kazałaby im natychmiast rzucić palenie.
W 2006 roku w SP ZOZ w Brzesku prowadzony jest “Program profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc” – etap podstawowy i pogłębiony. Skuteczność leczenia POCHP zależna jest od wczesnego wykrycia choroby i właściwego postępowania medycznego. Profilaktyka oraz właściwe leczenie hamuje dalszy rozwój i zapobiega inwalidztwu oddechowemu.
Ponadto systematycznie prowadzona jest akcja “Zdąrzyć przed rakiem”, gdzie edukowane są młode dziewczęta i kobiety, jak powinny przeprowadzać samodzielnie badanie piersi co miesiąć. Bowiem regularne, samodzielne badanie palpacyjne zwiększają możliwość wykrycia wczesnych zmian. Jeśli kobieta regularnie bada piersi, może bez trudu wykryć wszelkie zmiany, które następnie ocenia lekarz – specjalista. Ponadto poza samobadaniem propagujemy i wykonujemy USG piersi oraz badanie mammograficzne, które uwidacznia guzki o rozmiarach 3-4 mm.
Ponadto w ramach wcześniej wymienianej akcji pracownicy tut. SP ZOZ-u promują profilaktykę raka szyjkli macicy, bowiem uchwycenie choroby w jak najwcześniejszym stadium jej rozwoju daje gwarancję 100% wyleczenia. Im proces chorobowy bardziej zaawansowany, tym szanse na wyleczenie gwałtowanie maleją. Taką metodą pozwalają na wykrycie wczesnych postaci raka objawowo nieuchwytnych oraz wszelkich zmian w szyjce macicy, które mogą być podłożem rozwoju tej choroby jest badanie cytologiczne, które wykonujemy w Poradni “K” – w Pracowni Cytologicznej.
W promocji zdrowia zapobiegamy również powstaniu cukrzycy i chorób układu krążenia poprzez :

  1. Dokonywanie pomiaru poziomu glikemii przygodnej.
  2. Oznaczenie poziomu glikemii na czczo
  3. Oznaczenie : cholesterolu, trójglicerydy HDL, LDL.
  4. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
  5. W przypadku wyników patologicznych kierowania pacjentów do dalszej diagnostyki i leczenia.
  6. Wykonywanie badań EKG serca
  7. Ustalanie wagi należnej.
  8. Właściwe odżywianie (dieta).
  9. Aktywny tryb życia (wysiłek fizyczny).
  10. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała (walka z nadwagą).

Widząc ogromne potrzeby kształcenia naszego społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy w stanach nagłych (pomoc przed – medyczna) – pracownicy naszego zakładu edukowali zarówno młodzież w szkołach jak rónież społeczeństwo dorosłe w zakresie reanimacji (masaż serca, sztuczne oddychanie). Przy pomocy właściwego sprzętu – fantomu, pracownicy naszego zakładu udzielali wskazówek i rad jak pomóc człowiekowi u którego wystąpiły zaburzenia krążenia i oddychania.
Od szeregu już lat realizowany jest program “Aktywna Rehabilitacja osób po 50 r. życia.” Program ćwiczeń jest zróżnicowany i dostosowany do aktualnych potrzeb i możliwości uczestników. Obejmuje ćwiczenia kondycyjne, ogólnie usprawniające, wytrzymałościowe, korekcyjne, rozciągające, kręgosłupowe, stawowe, oddechowe, sercowo-naczyniowe, relaksacyjne w tym (joga, medytacyjne, wizualizacyjne) oraz ćwiczenia przyrządowe.
Ponadto realizujemy program gimnastyki korekcyjnej przeznaczonej dla młodzieży szkolnej, która ćwiczy w obecności rodziców. Rodzice otrzymują informacje o konieczności kontynuacji wykonanych ćwiczeń w domu.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu