O diecie dla seniora w DDOM w Brzesku

Print Friendly, PDF & Email
„Problemom żywieniowym osób w podeszłym wieku” była poświęcona prelekcja przygotowana w Dziennym Domu Opieki Medycznej działającym w brzeskim szpitalu. W spotkaniu wzięli udział seniorzy korzystający z zajęć DDOM, ale też ich rodziny.
 
Spotkanie było jednym z cyklu warsztatów, które odbywają się raz w miesiącu. Poprowadziły je Elżbieta Adamska – koordynatorka DDOM w Brzesku i Agata Nowak – pielęgniarka.
– Tym razem mówiliśmy o tym, jak powinna być skomponowana dieta dla osób starszych, na co zwracać uwagę, czego unikać – wylicza Elżbieta Adamska.
DDOM w brzeskim szpitalu został uruchomiony w marcu ubiegłego roku. Do tej pory z zajęć skorzystało 55 osób z terenu powiatu brzeskiego. Obecnie zajęcia są prowadzone dla 15 seniorów.
 
DDOM został pomyślany dla osób pow. 60 roku życia, posiadających sprawność funkcjonalną określoną w skali Barthel pomiędzy 40-65 pkt. Koniecznym warunkiem przyjęcia jest także przebyta hospitalizacja, zakończona jednak nie później niż rok temu.
Celem pobytu w DDOM jest przywrócenie pacjentowi po ciężkiej chorobie sprawności umożliwiającej samodzielne funkcjonowanie. W ramach domu opieki medycznej prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne, kontynuacje leczenia chorób przewlekłych, w razie konieczności wykonywane są także badania diagnostyczne.
 
Warto pamiętać, że aby zapisać się do DDOM potrzebne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Druk wniosku o przyjęcie można odebrać bezpośrednio w DDOM.
Informacje na temat zapisów udzielane są pod nr tel. 507 219 562 od godz. 7 do 16.
 
Otwarcie Dziennego Domu Opieki medycznej było możliwe dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-20. Projekt, na który szpital otrzymał blisko 3.4 mln zł, będzie realizowany przez trzy lata.
 
Fot.  Pielęgniarka Koordynująca DDOM Elżbieta Adamska

Pielęgniarka Koordynująca DDOM Elżbieta Adamska

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu