Obchody jubileuszu 40-lecia Szpitala

W dniach 19-20 maja 2023r. Szpital w Brzesku świętuje 40-lecie działalności w nowym budynku przy ulicy Kościuszki 68.

Uroczyste obchody jubileuszu 40-lecia Szpitala Powiatowego im. L. Rydygiera w Brzesku rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła koncelebrowaną przez ks. Prałata Józefa Drabika, ks. Prałata Władysława Pasiuta, ks. Proboszcza Wojciecha Wernera oraz Kapelana Szpitala ks. Józefa Waśko.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Brzesku (RCKB), gdzie odbywała się dalsza część obchodów.

W obchodach jubileuszu Szpitala udział wzięło wielu znamienitych Gości, a wśród nich: Pani Poseł Józefa Szczurek -Żelazko, Pan Poseł Stanisław Bukowiec, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Józef Gawron oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Pani Marta Malec-Lech, II Wicewojewoda Małopolski, Pan Mateusz Małodziński, Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Kazimierz Brzyk, zastępca dyr. OW NFZ w Krakowie Pan Robert Dziedzic oraz przedstawiciele władz powiatowych, Wójtowie i Burmistrzowie oraz przedstawiciele władz gmin Powiatu Brzeskiego, przedstawiciele podmiotów leczniczych i instytucji publicznych, samorządowych, a także przedsiębiorcy oraz oczywiście emerytowani i obecni Pracownicy Szpitala w Brzesku.

Dyrektor Szpitala Pani Alicja Syty wraz ze Starostą Brzeskim Panem Andrzejem Potępą przywitali wszystkich przybyłych Gości.

Następnie zaprezentowano film przygotowany z okazji 40-lecia Szpitala ukazujący rozwój placówki na przestrzeni lat.

–W czasie tych 40 lat w nowym budynku, szpital przeszedł ogromne zmiany. Jest to zasługa przede wszystkim setek lekarzy, pielęgniarek, pracowników medycznych i niemedycznych szpitala i kolejnych dyrektorów, którzy stawiali na rozwój i budowanie wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Dlatego w tym miejscu pragnę podziękować serdecznie wszystkim byłym i  obecnym Pracownikom szpitala za ich wysiłek i zaangażowanie – mówi Pani Dyrektor Alicja Syty – Jest to także zasługa mieszkańców, darczyńców, sponsorów, a także samorządu powiatu brzeskiego na czele ze Starostą Brzeskim Panem Andrzejem Potępą i jego dwoma poprzednikami,  lokalnych ambasadorów, mam tu na myśli Panią Poseł Józefę Szczurek -Żelazko, służb Wojewody,  samorządu wojewódzkiego czy władz gmin powiatu brzeskiego, za co również składam serdeczne podziękowania.

W czasie uroczystości, postanowieniem Prezydenta PR na wniosek Wojewody Małopolskiego odznaczeni zostali:

– za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za wkład w ochronę zdrowia

Złotym Krzyżem Zasługi Pani Ewa Cierniak-Lambert,

– za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia

Złotym Krzyżem Zasługi Pani Danuta Martyna-Łuciów,

– za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej

Srebrnym Krzyżem Zasługi Pan Kazimierz Brzyk.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Złotym Medalem za długoletnią służbę odznaczeni zostali:

Pani Maria Cichowska

Pani Maria Giebułtowska -Panek

Pani Marta Opach

Pan Artur Siudziński

Pani Adelina Skupiewska

Minister Zdrowia Pan Adam Niedzielski w uznaniu zasług pracowników Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej  w Brzesku, na wniosek Starosty Brzeskiego, wyróżnił Odznakami Honorowymi „Za zasługi dla ochrony zdrowia” następujące osoby:

Pani Alicja Bednarz

Pan Tadeusz Zych

Pan Zbigniew Kohla

Pan Zbigniew Żabiński

Dyrektor SPZOZ Pani Alicja Syty wręczyła również podziękowania za całokształt współpracy na rzecz brzeskiego szpitala dla:

Pani Poseł Józefy Szczurek-Żelazko, Posłanki RP, byłego Dyrektora SPZOZ w Brzesku

Pana Mateusza Małodzińskiego – II Wicewojewody Małopolski

Pana Józefa Gawrona – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego

Pani Marty Malec-Lech- Członka Zarządu Województwa Małopolskiego

Pan Andrzeja Potępy- Starosty Brzeskiego

Pana Jarosława Foremnego –Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie

Pana Bogusława Chmielarza-Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku

Pana  Janusza Potery- Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku

Pani Doroty Żak – Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzesku

Pana Włodzimierza Czopa, długoletniego lekarza chirurga w SPZOZ w Brzesku

Po wręczeniu wszystkich wyróżnień oraz wypowiedziach zaproszonych Gości, na scenie wystąpił Chór Gaudium, który pięknym występem uświetnił uroczystość.

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie z poczęstunkiem. Była to znakomita okazja do rozmów, wspomnień oraz podsumowań ostatnich czterdziestu lat związanych ze Szpitalem w Brzesku.

Wszystkim przybyłym Gościom, w tym w szczególności Pracownikom Szpitala byłym i obecnym, a także Emerytom  serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w uroczystych obchodach Jubileuszu 40-lecia SPZOZ w Brzesku.

Natomiast w drugim dniu obchodów, z inicjatywy Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Pana Norberta Kopeć, zaplanowano Interdyscyplinarną Konferencję Naukową.

W jej trakcie mogliśmy usłyszeć wykłady z różnych zakresów medycyny wygłoszone przez uznanych specjalistów w swoich dziedzinach. Również w tym dniu w wydarzeniu udział wzięli zaproszeni Goście, a wśród nich przedstawiciele podmiotów leczniczych, lekarze oraz pielęgniarki, a także wszyscy zainteresowani poruszaną tematyką. Wydarzenie obejmowało wykłady począwszy od ortopedii, poprzez chirurgię, urologię, ginekologię po pulmonologię, choroby wewnętrzne czy wreszcie pediatrię i transport medyczny. Szerzej konferencja opisana zostanie na dedykowanej podstronie szpitala.

Jednak już w tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wykładowcom za włożony w prelekcje wysiłek oraz za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy także uczestnikom i słuchaczom, którzy przybyli na organizowane wydarzenie.