Odwołuję – nie blokuję!

Print Friendly, PDF & Email

Długie oczekiwanie na wizytę? Brak dostępnych terminów?
To coraz większy problem dla pacjentów. Kolejki oczekujących do specjalistów się wydłużają…

Niestety nie wszyscy pacjenci przychodzą na umówione terminy.
W niektórych poradniach specjalistycznych ilość wizyt, na które nie zgłosili się pacjenci sięga nawet 30%!

W skali kraju w ostatnim półroczu do kardiologa nie zgłosiło się na wizytę bez jej wcześniejszego odwołania ponad 145 tysięcy pacjentów, a do endokrynologa ponad 60 tysięcy pacjentów!

Wiele zależy również od Ciebie, czyli pacjenta!

Masz umówioną wizytę u lekarza, ale coś Ci wypadło i nie możesz z niej skorzystać? Nie zapomnij jej odwołać. Dzięki zwolnionemu terminowi lekarz szybciej pomoże innemu pacjentowi.

Pamiętaj! Jeśli nie możesz skorzystać z umówionej wizyty odwołaj ją w dogodny dla siebie sposób, np.:

  • telefonicznie (poradnie specjalistyczne: 14 66 21 380)
  • korzystając z formularza kontaktowego na stronie szpitala (kontakt/napisz do nas)
  • mailowo ( w przypadku poradni specjalistycznych adres mailowy: aos.rejestracja@spzoz-brzesko.pl )

Dlaczego warto odwołać wizytę?

Najważniejsze powody to:

  • lekarz zamiast czekać na Ciebie, przyjmie w tym czasie innego pacjenta
  • placówka będzie mogła płynniej i efektywniej działać
  • ogólny czas oczekiwania na wizyty przez wszystkich pacjentów skróci się, a system opieki zdrowotnej zaoszczędzi wiele kosztów – nieodwoływanie wizyt lekarskich jest globalnym problemem nie tylko publicznej, ale i prywatnej opieki zdrowotnej
  • placówka nie wykreśli Cię z listy oczekujących – jeśli nie zgłosisz się na wizytę i nie odwołasz jej bez istotnych powodów, będziesz musiał ponownie zapisać się na listę oczekujących
  • spełnisz obowiązek, który jest zapisany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podstawa prawna: Art. 20 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej: „W przypadku gdy świadczeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy w terminie określonym w trybie ust. 2, 7 lub 8 lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest on obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę”.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu