Potrzebna krew, podziel się tym cennym darem

Print Friendly, PDF & Email

8 lipca pomiędzy godziną 8.00 i 12.00 będzie można oddać krew  w krwiobusie, który zaparkuje obok Szpitala Powiatowego w Brzesku. – Gorąco zachęcamy do tego honorowych dawców krwi, a także tych, którzy chcieliby się przyłączyć do tej szlachetnej idei – mówi  magister Anna Gdowska Kierownik Laboratorium Serologii Transfuzjologicznej i Banku Krwi w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Wakacje to trudny okres dla szpitali. Zdecydowanie większa ilość wypadków drogowych, ale też losowych sprawia, że brakuje krwi wykorzystywanej do zabiegów będących pokłosiem tego typu zdarzeń. W tym roku sytuację dodatkowo komplikuje także koronawirus, który przez długi okres uniemożliwił organizowanie akcji honorowych dawców krwi.

-A krew jest nam bardzo potrzebna, w zasadzie każdej grupy. Bez niej wykonanie wielu zabiegów nie jest możliwe  podkreśla Anna Gdowska z Banku Krwi w brzeskim szpitalu przyłączając się do apelu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, które prosi o rozpropagowanie akcji honorowego krwiodawstwa na terenie powiatu brzeskiego.

Wszyscy zainteresowani oddaniem krwi mogą to uczynić już w najbliższą środę  8 lipca pomiędzy godziną 8.00 a 12.00.  Krwiobus będzie zaparkowany obok wejścia do szpitala w Brzesku.  Kolejna akcja zaplanowana jest na 5 sierpnia – w tym samym  miejscu i godzinach.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu