Prehabilitacja czyli właściwe przygotowanie do zabiegu

Szpital Powiatowy w Brzesku nadąża za najnowszymi trendami w medycynie. Jednym z nich jest prehabilitacja, która oznacza kompleksowe przygotowanie pacjenta do operacji.

Chodzi o doprowadzenie pacjenta do takiego stanu zdrowia, który pozwoli nie tylko na dobrą tolerancję  samego zabiegu, ale też uniknięcie powikłań i szybki powrót do zdrowia. Za prehabilitację  w brzeskim szpitalu odpowiadają: lek. Sabina Wójciak specjalista chirurg oraz pielęgniarka oddziałowa Beata Rother z oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej.

Pacjenci, którzy trafiają do szpitala w Brzesku na większe operacje np. onkologiczne są odpowiednio przygotowywani do tego zabiegu.  Wynika to z zaleceń prehabilitacji.

Chodzi o doprowadzenie pacjenta do takiego stanu, aby po zabiegu jak najszybciej wrócił do zdrowia – mówi lek. med. Sabina Wójciak.

Pacjenci otrzymują więc konkretne wskazówki. To między innymi przygotowanie żywieniowe, w przypadku pacjentów z ciężkim niedożywieniem spowodowanym chorobą. Konieczna jest także rezygnacja z nałogów, jak choćby palenie papierosów, które może doprowadzić do poważnych problemów.

Prehabilitacja to także przygotowanie fizyczne pod względem odpowiednich ćwiczeń, które w przypadku nadwagi pomogą zgubić zbędne kilogramy, a w końcu odpowiednie wsparcie psychologiczne, które jest szczególnie ważne w przypadku chorych onkologicznych. Tego typu wsparcie dotyczy pacjenta, ale też jego rodziny.

Prehabilitacja stanowi jeden z ważnych elementów tzw. medycyny okołooperacyjnej. Dlatego zachęcamy pacjentów do odpowiedniego przygotowania do planowych zabiegów operacyjnych.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu