Punkt pobrań wymazów na obecność COVID-19

Print Friendly, PDF & Email

Ma oddzielne, niezależne wejście i jest czynny przez siedem dni w tygodniu. Przy brzeskim szpitalu od kilku tygodni działa punkt pobrań wymazów na obecność COVID-19.  Został on uruchomiony w ramach programu NFZ.

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę, wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny. Dzięki temu, zanim wrócą do swoich codziennych obowiązków, zyskają pewność, że nie są zakażone koronawirusem.

Taki punkt pobrań  powstał  przy SOR (wejście od strony lądowiska dla helikopterów). Jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 do 10.00.

-Dyżuruje w nim zawsze jedna osoba z personelu. Pobranie materiału do badania odbywa się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – tłumaczy Beata Wilk-Łoboda, pielęgniarka oddziałowa SOR w Brzesku.

Pobrany materiał  trafia do badania w krakowskich laboratoriach.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu