Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego to ustanowione przez papieża Jana Pawła II święto, w trakcie którego skupiamy się na osobach chorych i cierpiących. To okazja do wyrażenia solidarności, empatii i wsparcia dla tych, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami fizycznymi, psychicznymi lub emocjonalnymi.

W tym roku obchodzony jest już po raz 33. Tegoroczne obchody święta odbywają się pod hasłem „Nadzieja zawieść nie może i umacnia nas w ucisku”.

Światowy Dzień Chorego przypomina, że każdy może wnieść wkład w pomoc osobom cierpiącym, poprzez:

  • odwiedziny chorych w szpitalach i domach opieki,
  • wsparcie finansowe dla organizacji pomagających pacjentom,
  • wolontariat w hospicjach i placówkach medycznych,
  • okazywanie empatii i troski bliskim, którzy zmagają się z chorobą.

Światowy Dzień Chorego przypomina przede wszystkim o potrzebie solidarności, miłosierdzia i wsparcia dla osób dotkniętych chorobą. To także okazja do refleksji nad rolą opieki zdrowotnej oraz podejściem do cierpienia i pomocy innym.

Papież Franciszek w swoim orędziu przygotowanym na ten dzień zwraca się do chorych i ich opiekunów ze słowami otuchy i nadziei:

„Drodzy chorzy, drodzy bracia i siostry, którzy służycie pomocą cierpiącym, w tym Roku Jubileuszowym odgrywacie bardziej niż kiedykolwiek szczególną rolę. Wasze podążanie razem jest bowiem znakiem dla wszystkich, „hymnem na cześć ludzkiej godności, pieśnią nadziei” (Bulla Spes non confundit, 11), której głos wykracza daleko poza sale i łóżka miejsc opieki, w których się znajdujecie, pobudzając i zachęcając do miłości „zgodny chór całego społeczeństwa” (tamże), w harmonii niekiedy trudnej do osiągnięcia, ale właśnie dlatego najbardziej słodkiej i mocnej, zdolnej wnieść światło i serdeczność tam, gdzie ich najbardziej potrzeba.”

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu