Światowy Dzień Chorego

Print Friendly, PDF & Email

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego.

Ustanowiony został 30 lat temu przez Papieża Jana Pawła II.
Celem obchodów tego święta jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

Papież Franciszek w swoim orędziu na XXX Światowy Dzień Chorego mówi: „Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby, dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wysłuchania pacjenta, jego historii, lęków i obaw. Nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć, zawsze można otoczyć opieką, zawsze można pocieszyć, zawsze można sprawić, by pacjent poczuł bliskość, która świadczy o zainteresowaniu osobą bardziej niż jej chorobą.”

Zwraca się też do pracowników ochrony zdrowia: „Drodzy pracownicy służby zdrowia, wasza służba chorym, pełniona z miłością i kompetencją, wykracza poza granice zawodu i staje się misją. Wasze ręce, dotykające cierpiącego ciała Chrystusa, mogą być znakiem miłosiernych rąk Ojca. Bądźcie świadomi wielkiej godności waszego zawodu, a także odpowiedzialności, jaka się z nim wiąże.”

Dziś w Kaplicy Szpitalnej odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Chorych i Ich opiekunów celebrowana przez Kapelana Szpitalnego, księdza Józefa Waśko.

Pamiętajmy o Chorych, Cierpiących oraz o Ich opiekunach i wszystkich, którym na sercu leży troska o potrzebujących.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu