Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego.

Ustanowiony został 30 lat temu przez Papieża Jana Pawła II.
Celem obchodów tego święta jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

Papież Franciszek w swoim orędziu na XXX Światowy Dzień Chorego mówi: „Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby, dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wysłuchania pacjenta, jego historii, lęków i obaw. Nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć, zawsze można otoczyć opieką, zawsze można pocieszyć, zawsze można sprawić, by pacjent poczuł bliskość, która świadczy o zainteresowaniu osobą bardziej niż jej chorobą.”

Zwraca się też do pracowników ochrony zdrowia: „Drodzy pracownicy służby zdrowia, wasza służba chorym, pełniona z miłością i kompetencją, wykracza poza granice zawodu i staje się misją. Wasze ręce, dotykające cierpiącego ciała Chrystusa, mogą być znakiem miłosiernych rąk Ojca. Bądźcie świadomi wielkiej godności waszego zawodu, a także odpowiedzialności, jaka się z nim wiąże.”

Dziś w Kaplicy Szpitalnej odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Chorych i Ich opiekunów celebrowana przez Kapelana Szpitalnego, księdza Józefa Waśko.

Pamiętajmy o Chorych, Cierpiących oraz o Ich opiekunach i wszystkich, którym na sercu leży troska o potrzebujących.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu