Szpital z e-dotacją

Print Friendly, PDF & Email

PIC05874.JPGBlisko 850 tysięcy złotych otrzymał szpital w Brzesku ze środków Unii Europejskiej. W piątek, 4 października umowę parafowali: wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku, Józefa Szczurek – Żelazko. – Cieszy mnie zapobiegliwość brzeskiego szpitala, jak wiemy pieniędzy w służbie zdrowia nie jest za wiele, a ta dotacja pozwoli na unowocześnienie pracy placówki – mówił wicemarszałek Ciepiela. Wartość projektu opiewa na 1.130 miliona złotych. Dotacja samorządu województwa małopolskiego wyniesie prawie 850 tysięcy złotych. Sam projekt będzie realizowany do końca 2014 roku. Jak mówi dyrektor Józefa Szczurek – Żelazko w ramach projektu zaplanowano między innymi rozbudowę systemu informatycznego SP ZOZ Brzesko. W efekcie zostanie wprowadzony elektroniczny obieg dokumentacji oraz wiele elektronicznych rozwiązań w świadczeniu usług zdrowotnych. – Dofinansowanie pozwoli nam miedzy innymi na kompleksowe ucyfrowienie radiologii, wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów, utworzenie serwerowni dokumentacji elektronicznej. Zaplanowaliśmy także zamontowanie WI – FI w całym szpitalu oraz w naszych poradniach – tłumaczy dyrektor Józefa Szczurek – Żelazko. Sam projekt jest uzupełnieniem i w pewnym sensie komplementarną częścią poprzednich działań szpitala, podejmowanych już od 2010 roku. A wszystko po to, by narzędzia ITC zastosować powszechnie w zakresie świadczenia usług medycznych w placówce.

PIC05872.JPG– Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, że nasz szpital uzyska możliwość włączenia plików graficznych z RTG do istniejącego systemu informatycznego, przez co wynik badań będzie dostępny natychmiast bez konieczności uciążliwej i szkodliwej pracy w ciemni – mówi dyrektor brzeskiego szpitala. Jak nie trudno się domyślić, realizacja tego projektu pozwoli także na podniesienie jakości świadczonych przez placówkę usług. Sprawniej będą także przebiegały prace administracyjno – medyczne. Nowe rozwiązania techniczne pozwolą na prowadzenie konsultacji z innymi lekarzami, oddalonymi o dziesiątki czy setki kilometrów od Brzeska. Powody do zadowolenia powinni mieć także pacjenci. Jak wiadomo pobyt w szpitalu to konieczność. Ci, którzy będą mieli ze sobą laptopy, będą mogli skorzystać z bezpłatnego Internetu. Sieć WI – FI będzie dostępna nie tylko w szpitalu, ale także w promieniu kilkuset metrów. Bezpłatny Internet pozwoli pacjentom, zwłaszcza tym bardziej przywiązanym do zdobyczy techniki informatycznej, na kontakt ze światem zewnętrznym, zagospodaruje ich wolny czas. Instalacja Wi-Fi pozwoli wszystkim odbierać sygnał Internetu na każdym poziomie budynku: w salach, na korytarzach, w przychodniach, ale także na dziedzińcu. Od jakiegoś czasu Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku mocno inwestuje w informatyzację. Ma to związek nie tylko z postępem technologicznym, ale także jest odpowiedzią na wymóg nowych czasów. Informatyka odgrywa coraz większa rolę w leczeniu pacjentów. Wiele urządzeń, chociażby tomografia komputerowa, opiera się na informatyce. Ponadto przepisy prawa wymuszają na szpitalu chociażby wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentacji pacjenta.

PIC05870.JPG– Chcemy także podejmować działania, które mają służyć przede wszystkim pacjentom. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt sfinansowany ze środków unijnych: e-pacjent. Była to gruntowna modernizacja systemu informatycznego, doposażyliśmy szpital w nowe komputery. Trafiły one nie tylko do administracji, ale przede wszystkim na oddziały i do przychodni specjalistycznych. Zakupiliśmy w sumie ponad 250 komputerów. Wykonaliśmy okablowanie, wykonana została nowa sieć szpitala, od nowa została urządzona serwerownia. Przy tej okazji przekazaliśmy pracownikom laptopy i tablety, które są niezbędne do pracy z pacjentem – tłumaczy Józefa Szczurek – Żelazko, dyrektor SP ZOZ w Brzesku. Teraz przyszła pora na realizacje kolejnego etapu informatyzacji w placówce, chodzi o jego uzupełnienie, o kolejne moduły, które konkretnie będą służyły pacjentowi. – Jakiś czas temu przygotowaliśmy projekt, który znalazł się na liście projektów dofinansowanych ze środków unijnych. Konkurs grantowy ogłosił zarząd województwa małopolskiego.

Eksperci uznali, iż dokument został dobrze przygotowany, otrzymaliśmy kilkaset złotych dotacji. Pozostałe środki będziemy musieli wygospodarować we własnym budżecie. Projekt informatyczny obejmuje stworzenie sieci Wi-FI w naszym szpitalu, ale również innego jego elementy. Jest to projekt związany także z obsługą administracyjna zakładu. W naszej ocenie znacznie usprawni to pracę. Jest także moduł związany z informatyzacją Zakładu Radiologii. Po wykonaniu tego zdania, nasz zakład będzie jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów w Małopolsce – uważa Józefa Szczurek – Żelazko.

[mir]
Źródło www.brzesko.com.pl

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu