Tablety medyczne dla ratowników

Print Friendly, PDF & Email

PIC04850.JPGBrzeski szpital otrzymał  cztery tablety medyczne. Zostaną one umieszczone w karetkach pogotowia. To kolejny etap realizacji unijnego projektu “Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce”. -Tablety medyczne są specjalistyczną wersją przenośnego komputera. Posiadają metalową obudowę z gumowymi ochraniaczami na narożach, odporną na wstrząsy, uderzenia i naciski (jak twierdzi producent można nawet przejechać po tablecie samochodem). Również ekran LCD jest półelastyczny i wytrzymały. Ekran działa w trybie graficznym, dotykowo, bez klawiatury. Brak jest twardego dysku, jego funkcję spełnia pamięć “flash”. Takie parametry techniczne wynikają z warunków użytkowania  tabletów przez ratowników w różnych sytuacjach, przy różnej pogodzie i porze dnia- tłumaczy Józef Gawron, zastępca dyrektora szpitala ds. Administracji i Logistyki. Tablety medyczne są wyposażone w karty SIM, takie same jak w telefonach komórkowych. – Zmieni się system przesyłania danych i komunikacji. Dyspozytor pogotowia będzie mógł wysłać na tablet dane o stanie pacjenta czekającego na pomoc, a także jego adres. System będzie też działał w drugą stronę. Po przybycie na miejsce ratownicy będą mogli wpisać jakie działania medyczne podjęli i przesłać je do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dzięki temu szybciej będzie można zaplanować dalsze leczenie chorego- wyjaśnia Józefa Szczurek- Żelazko, dyrektor brzeskiego szpitala.  Przed uruchomieniem całego systemu pracownicy przejdą szereg szkoleń.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu