Print Friendly, PDF & Email

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

ulotka programu planuje długie życie w zakresie badań kolonoskopii program profilaktyki raka jelita

Cel programu.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Nowotwór rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat. Istotą bezpłatnej, profilaktycznej kolonoskopii, jest odnalezienie bezobjawowych zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie.

Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów.

Kto może skorzystać z badań?

Do badań profilaktycznej kolonoskopii w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego kwalifikują się osoby:

  • bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat, oraz spełniają kryterium wiekowe:
  • 50-65 lat lub
  • 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Kwalifikacja do badania odbywa się na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

 

Rejestracja:

SPZOZ w Brzesku realizuje program badań przesiewowych raka jelita grubego.

Rejestracja poniedziałek, wtorek, środa, piątek  od 11.15 do 14.30

  • telefonicznie: tel. 14/6621418
  • osobiście: budynek szpitala, I piętro, pokój 179

Kolonoskopia:

Kolonoskopia polega na obejrzeniu jelita od środka. Badanie wykonuje się za pomocą miękkiej, giętkiej rurki (kolonoskop) wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego.

Wprowadzanie aparatu i badanie jest bezbolesne dla większości osób, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym (każdy pacjent) lub w znieczuleniu ogólnym – decyduje lekarz.

Przygotowanie do badania.

Po zakwalifikowaniu do badania należy odpowiednio się przygotować. Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem zastosujesz dietę płynną. Możesz pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków. W dniu poprzedzającym badanie możesz zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu (ok. godz. 14.00) powinieneś zacząć przyjmować specjalny preparat do oczyszczenia okrężnicy (preparat jest bezpłatny i wydawany przez podmiot realizujący program, w którym wykonane będzie badanie). Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie wolno jeść, aż do badaniaObejrzenie jelita grubego wymaga oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Dobre przygotowanie jelita poprawia jakość badania, zwiększa komfort pacjenta oraz skraca czas trwania kolonoskopii.

Badanie trwa zwykle 15-30 minut, ale warto przeznaczyć 1,5-2 godziny na wizytę w ośrodku badań profilaktycznych.

Otrzymanie preparatu oraz szczegóły dotyczące przygotowania do badania do uzgodnienia ze świadczeniodawcą, u którego pacjent został zakwalifikowany do badania.

Więcej informacji o programie badań przesiewowych raka jelita grubego można uzyskać na stronie Ministerstwa Zdrowia Planuję Długie Życie oraz na stronie Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu