Za kilka dni ruszy remont pomieszczeń, w których powstanie Dzienny Dom Opieki Medycznej (DDOM). Szpital przygotował i złożył projekt na utworzenie tej placówki. Pomysł zyskał akceptację i został zakwalifikowany do sfinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-20. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci do DDOM w styczniu 2019, ich nabór planowany jest już w listopadzie tego roku.
DDOM pomyślany jest dla mieszkańców powiatu brzeskiego powyżej 60 roku życia. Chodzi o osoby, które po wyjściu ze szpitala potrzebują jeszcze wsparcia medycznego, którego nie można im zapewnić w domu. To pacjenci po przejściu ciężkiej choroby, którzy po wypisie ze szpitala, wymagają wsparcia i kontroli medycznej.
– Będziemy więc kontynuować ich leczenie w ramach dziennego pobytu w DDOM-u. Chcemy prowadzić rehabilitację, wykonać niezbędne kontrolne badania, będziemy edukować jak radzić sobie z chorobą. Celem tych działań ma być przywrócenie pacjentowi sprawności umożliwiającej samodzielne funkcjonowanie w swoim domu – tłumaczy Adam Smołucha dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.
– Jesteśmy zadowoleni, że udało się nam uzyskać środki finansowe na stworzenie tej bardzo potrzebnej instytucji z której będą mogli korzystać mieszkańcy powiatu brzeskiego – dodaje dyrektor szpitala.
Pacjenci , którzy zostaną zakwalifikowani do przyjęcia do DDOM będą objęci opieką zespołu terapeutów w skład którego wejdą lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy. Przebywający w DDOM będą mieć do swojej dyspozycji min: pokój dzienny, gabinet rehabilitacji, gabinety medyczne, kuchnię, szatnię, a także miejsce wypoczynku. Pomieszczenia zostaną wyposażone w nowy sprzęt, meble i urządzenia medyczne. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pacjenci ośrodka mogą liczyć także na darmowy dojazd i wyżywienie.
– W tej chwili kompletujemy zespół, który będzie pracował w DDOM, zależy nam, aby to były osoby doświadczeniem, z odpowiednim podejściem do osób starszych i niepełnosprawnych, oddani swojej pracy– mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz Naczelna Pielęgniarka szpitala.
Rekrutacja pacjentów do DDOM ruszy w listopadzie. Z placówki może korzystać jednocześnie 15 osób. Pobyt w DDOM nie może być dłuższy niż cztery miesiące. W sumie przewidziano przyjęcie łącznie 120 pacjentów w okresie 2 lat.