XXVII Światowy Dzień Chorego

Print Friendly, PDF & Email

Dziś przypada XXVII Światowy Dzień Chorego. Święto zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II.

Święto ma zwrócić uwagę opinii społecznej, a w szczególności ludzi zdrowych , na los ludzi chorych. Ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, iż z chorobą związane jest cierpienie na płaszczyźnie fizycznej jak również duchowej. O tych problemach , jak również o tym jak chorym zapewnić lepszą opiekę dyskutowali na specjalnej konferencji Minister Zdrowia Prof. Łukasz Szumowski oraz Biskup Romuald Kamiński .

Minister Łukasz Szumowski nawiązując do przesłania XXVII Światowego Dnia Chorego – „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” opowiadał o swojej pracy w Kalkucie u boku św. Matki Teresy. – Miałem okazję poznać Matkę Teresę, dwa razy dziennie ją widując. Faktycznie ta forma bezinteresownej pomocy promieniowała właściwie na cały świat. My, jako wolontariusze z Polski – a byli tam też wolontariusze z całego świata, katolicy i niekatolicy, z różnych kręgów kulturowych – wszyscy funkcjonowaliśmy w podobny sposób, w podobnym celu, pochylając się nad chorymi i potrzebującymi. To dzieło Matki Teresy, zapoczątkowane zostało zupełnie wbrew logice i jakimkolwiek przesłankom finansowym, organizacyjnym, promieniuje na cały świat – mówił minister.

Biskup Romuald Kamiński zwrócił z kolei uwagę, iż musimy codziennie uświadamiać sobie, że jesteśmy dłużnikami, bo otrzymaliśmy od Boga niezwykłe dary i to w takiej ilości, że trudno to ogarnąć sercem i myślą. Wśród nich jest życie i zdrowie – podkreślał.

Treść orędzia papieskiego dostępna jest pod linkiem:

Orędzie na XXVII Światowy Dzień Chorego

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu