„Złota endoproteza” wszczepiana pacjentom Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej

Print Friendly, PDF & Email

Zespół specjalistów z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej  szpitala w Brzesku przeprowadził kolejne nowe zabiegi z zakresu traumatologii narządu ruchu. Tym razem były to zabiegi endorptezoplastyki stawu kolanowego endoproteząprotezą ACS.

Jest to specjalna endoproteza dedykowana dla chorych z potwierdzonym uczuleniem na chrom oraz nikiel – wyjaśnia lekarz kierujący oddziałem, doktor Krzysztof Szklanny.  Zwykłe endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego standardowo zawierają te metale. U niewielkiego odsetka pacjentów, wykazujących uczulenie właśnie na nikiel i chrom, nie byłoby  możliwości wykonania endoprotezy lub wiązałoby się z dużym ryzykiem reakcji alergicznej. To z kolei skutkować może stanem zapalnym, odrzuceniem oraz obluzowaniem endoprotezy. Wbrew pozorom, odsetek pacjentów z potwierdzonym uczuleniem nie jest tak mały, dodaje doktor Szklanny.

Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zespół ortopedów podjął się nowego wyzwania, wszczepiając kilku chorym z udokumentowanym uczuleniem, tak zwaną „złotą endoprotezę”. Swoją nazwę proteza zawdzięcza azotkowi tytanu (NiT), którym jest pokryta. To właśnie on nadaje jej złoty kolor. Tą samą substancję chemiczną, wykorzystuje się także w jubilerstwie i kosmetologii.

W ostatnim czasie przeprowadzono 3 operacje z wykorzystaniem „złotej endoprotezy” i planowane są kolejne.

Dodamy, że w zeszłym roku w tutejszym szpitalu ortopedzi przeprowadzili 217 samych tylko operacji endoprotezoplastyk stawów biodrowych i kolanowych.  Aż 78 z nich dotyczyło stawów kolanowych.

Choć sytuacja epidemiczna wymusiła ograniczenie w zabiegach planowych, w tym roku brzescy ortopedzi przeprowadzili już 82 endoprotezoplastyki.

endoproteza w kolorze złotym

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu