Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z okazji jubileuszu Szpitala.

 

W dniach 19-20 maja 2023r. Szpital Powiatowy im. L. Rydygiera w Brzesku obchodził/zorganizował uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia działalności w nowym budynku.

W drugim dniu obchodów, z inicjatywy Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa, chirurga urologa FEBU Norberta Kopeć, zaplanowano Interdyscyplinarną Konferencję Naukową. W jej trakcie mogliśmy usłyszeć wykłady z różnych zakresów medycyny wygłoszone przez uznanych specjalistów w swoich dziedzinach. Również w tym dniu w wydarzeniu udział wzięli zaproszeni Goście, a wśród nich przedstawiciele podmiotów leczniczych, lekarze oraz pielęgniarki, a także wszyscy zainteresowani poruszaną tematyką. Wydarzenie obejmowało wykłady począwszy od ortopedii, poprzez chirurgię, urologię, ginekologię po pulmonologię, choroby wewnętrzne czy wreszcie pediatrię i transport medyczny.

Konferencja rozpoczęła się od rejestracji uczestników oraz powitania przybyłych gości.  Wykłady zgrupowane zostały w trzech blokach tematyczno-organizacyjnych, prowadzonych przez lekarzy specjalistów na co dzień pracujących w SPZOZ w Brzesku.

Pierwszy blok prowadzili lekarz kierujący OAiIT, anestezjolog Dorota Kondziela, lekarz kierujący Oddziałem Urologii chirurg urolog Marek Niekurzak oraz lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej chirurg ortopeda Krzysztof Szklanny. Wykładem rozpoczynającym konferencję była prezentacja prof. dr hab. n. med. Artura Antoniewicza pod tytułem „Postępy chirurgii robotowej w urologii”. W swoim wystąpieniu profesor podkreślał nieuchronną zmianę w zakresie metod i technik zabiegowych zmierzającą w stronę upowszechnienia robotów medycznych w trakcie wykonywania procedur medycznych.

Kolejny wykład został wygłoszony przez prof. dr hab. n. med. Ireneusza Kotelę, wybitnego specjalistę z zakresu ortopedii i dotyczył „Protezoplastyki stawu kolanowego w rejonie tarnowskim na przełomie ostatnich 40 lat”.

Wykład z zakresu SOR „Transport międzyszpitalny. Transport lotniczy pacjentów w stanach krytycznych”  lek. Tomasza  Sikory, na co dzień pracującego w Krakowskim Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym był kolejną prelekcją konferencji.  Doktor Sikora w ciekawy i wyczerpujący sposób przybliżył zasady kwalifikacji do transportu lotniczego, przeciwwskazania oraz codzienne funkcjonowanie LPR w Polsce.

Kolejny blok wykładowy poprowadzili lekarz kierujący Oddziałem Dziecięcym pediatra Krzysztof Kasperczyk, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej chirurg onkologiczny Mariusz Majewski oraz specjalista chorób wewnętrznych Jan Tomala. Drugi panel wykładowy otworzył prof. dr hab. n. med. Jerzy Starzyk z wykładem z zakresu chorób wewnętrznych pt. „Przypadek maturzysty- czy można mu było pomóc”.

W trakcie tego panelu wystąpił również dr n. med. Tomasz Kruszyna, który wygłosił wykład z zakresu chirurgii pt. „Przeszczepianie nerki od dawcy żywego”. Prezentacja przybliżyła słuchaczom zasady kwalifikacji do przeszczepów nerek, dane dotyczące przeszczepów nerek w Polsce i na świecie, a także rodzaje przeszczepów i procedury obowiązujące w całym procesie.

Znakomity wykład z zakresu pediatrii pt. „Kiedy pediatra szuka immunologa” zaprezentowała prof. dr hab. med. Anna Pituch- Noworolska. Pani Profesor wskazywała studium przypadków klinicznych pediatrycznych ciężkich skojarzonych niedoborów odporności, wymagających przekazania pacjentów pod opiekę immunologów. Prelekcja stanowiła drogowskaz dla lekarzy pediatrów

Trzeci blok prowadzali zastępca lekarza kierującego Oddziałem Chorób Płuc dr n. med. Katarzyna Kruczak, lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Noworodkowym specjalista ginekolog Jacek Sysło oraz kierownik i organizator konferencji chirurg urolog Norbert Kopeć. W ostatni bloku znalazły się dwa znakomite wykłady z zakresu pulmonologii oraz ginekologii. Dr hab. n. med. prof. UJ Jerzy Soja wygłosił prelekcję z zakresu pulmonologii pt. „Nowe metody diagnostyczne w pulmonologii” .
Natomiast wykład z zakresu  ginekologii pt. „Menopauza indukowana jatrogennie- czym się różni” wygłosił dr hab. n. med. Paweł Miotła, prof. UML II Katedra i Klinika Ginekologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wykładowcom za włożony w prelekcje wysiłek oraz za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy także uczestnikom i słuchaczom, którzy przybyli na organizowane wydarzenie.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu