12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

Print Friendly, PDF & Email

Zawód pielęgniarki nie jest łatwy. Wymaga poświęcenia, odpowiedzialności i zaangażowania. Wiedziała o tym doskonale Florence Nightingale twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa. Od blisko pięćdziesięciu lat właśnie 12 maja w dniu jej urodzin obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

Florence Nightingale urodziła się 12 maja 1820 roku we Florencji. Była doskonale wykształcona młodą kobietą wywodząca się z arystokratycznej rodziny angielskiej. Władała czterema językami, studiowała starożytność. Gdy skończyła 25 lat, zdecydowała, że chce uczyć się pielęgniarstwa w szpitalu w Salisbury. To spotkało się jednak ze sprzeciwem rodziny. Florence postawiła jednak na swoim. Odbyła kurs pielęgniarski i gdy wybuchła Wojna Krymska udała się na front. Wykorzystując własne fundusze kupowała leki, organizowała pracę szpitala polowego, kładąc duży nacisk na warunki sanitarne. Wprowadzone przez nią zasady reżimu sanitarnego sprawiły, że śmiertelność w lazarecie  zdecydowanie zmalała.

Florence była inicjatorką profesjonalnego kształcenia pielęgniarek, założycielką szkoły pielęgniarstwa, mającej wpływ na rozwój pielęgniarstwa w świecie (1860r. Londyn, Szpital Św. Tomasza). Była autorką wielu opracowań, w których opisywała znaczenie pielęgnowania w przebiegu leczenia, hospitalizacji i powrotu do zdrowia pacjentów.
Zmarła 13 sierpnia 1910 roku w Londynie
Do 2002 r. była jedyną kobietą, której wizerunek widniał na brytyjskich banknotach (dziesięciofuntowych). Wiele szkół pielęgniarskich na całym świecie nosi jej imię. Ku jej czci wzniesiono mnóstwo pomników, na czele z pomnikiem na placu Waterloo w Londynie.

Jej imieniem nazwano też medal, który jest najwyższym międzynarodowym odznaczeniem przyznawanym pielęgniarkom i pielęgniarzom. Medal przyznawany jest przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, osobom, które wyróżniły się czynami wymagającymi poświęcenia i wyjątkowej odwagi w niesieniu pomocy ludności zarówno w czasie wojen, jak i pokoju, ofiarom konfliktów, kataklizmów i katastrof, a także za wyjątkowe zasługi dla pielęgniarstwa, nowatorską i twórczą działalność na rzecz zdrowia publicznego i edukacji pielęgniarskiej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki Dyrekcja SP ZOZ w Brzesku składa wszystkim pielęgniarkom i położnym życzenia realizacji wszystkich zamierzeń zawodowych, satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu