Badania prenatalne, nadal trwają zapisy

Print Friendly, PDF & Email

Ponad 120 kobiet skorzystało już z bezpłatnych badań prenatalnych wykonywanych w brzeskim szpitalu, w ramach unijnego projektu, a kolejne pięćdziesiąt jest już zapisane.

– Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pacjentki doceniają przede wszystkim fakt, że badania wykonywane są na miejscu. Zaletą jest także to, iż są one bezpłatne – mówi Anna Macioszek, położna z Poradni Ginekologiczno-Położniczej w brzeskim szpitalu.

Atutem badań prenatalnych, które pozwalają na wykrycie we wczesnym stadium ciąży poważnych wad płodu, jest także ich nie inwazyjność.

– Są bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki – tłumaczy Anna Macioszek. – Badanie obejmuje bowiem wykonanie USG, a także wykonanie testów biochemicznych z krwi pobieranej u matki. USG wykonywane jest dwukrotnie, podobnie jak badanie biochemiczne.

W projekcie mogą wziąć udział pacjentki do 14 tyg. ciąży, które nie kwalifikują się do wykonania badań prenatalnych w ramach NFZ, mieszkanki powiatu brzeskiego i bocheńskiego.

Na realizację projektu „Lepsze życie! Program badań prenatalnych oraz działań z zakresu wczesnej interwencji prowadzone na terenie powiatu bocheńskiego i brzeskiego” kierowanego do mieszkanek powiatu brzeskiego i bocheńskiego, szpital otrzymał środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt potrwa do września 2021.

Rejestracja na badania:
Osobiście: SP ZOZ w Brzesku – IV piętro, pokój nr 469 (Poradnia Ginekologiczno-Położnicza).
Telefonicznie pod nr tel. 507 219 575, 507 219 651, 14 662 14 52,
e-mail: badaniaprenatalne@spzoz-brzesko.pl;

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu