Zespół Lekarzy Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala im. Rydygiera w Brzesku, pod kierownictwem Dr n. med. Jakuba Florka, przeprowadził w dniu 18.01.2024 kolejne dwa nowatorskie zabiegi w skali kraju i Europy, w zakresie chirurgii ręki.
Zabiegi polegały na implantacji protezy totalnej bezcementowej do stawu nadgarstkowego u dwóch pacjentów. Miały na celu odtworzenie zakresu ruchomości nadgarstków oraz zniesienie dolegliwości bólowych powstałych w pourazowej przeszłości obu chorych. Pierwszy z pacjentów, 60 letni sportowiec z Tarnowa doznał przed kilkoma laty licznych urazów nadgarstków. Drugi to 53 letni chory, który doznał jednego izolowanego, jednak rozległego urazu nadgarstka przed kilkoma laty.
W obu przypadkach, pomimo zastosowania prawidłowego leczenia oraz żmudnej rehabilitacji nie udało się uzyskać prawidłowej ruchomości oraz prawidłowego kształtu nadgarstków. Głównym jednak problemem obu chorych był ból, który nie tylko doskwierał podczas ograniczonych ruchów, ale przede wszystkim w spoczynku. W niektórych ośrodkach ościennych jedynym zaproponowanym chorym sposobem leczenia było usztywnienie nadgarstka.
Do niedawna w Oddziale Ortopedii w Szpitalu w Brzesku byli operowani chorzy z podobnymi dysfunkcjami, jednak do tej pory mogliśmy im zaproponować jedynie implantację specjalnej płytki FFC, co było dobrym rozwiązaniem. Po zabiegu z wszczepieniem tego typu implantu oraz żmudnej rehabilitacji pacjent odzyskiwał życie bez bólu i nieznaczną ruchomość w zakresie danego stawu nadgarstkowego.
Zabiegi, które zostały teraz wykonane w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Brzesku pod kierownictwem Dr n. med. Jakuba Florka polegały na implantacji protez całkowitych, bezcementowych do stawów nadgarstkowych.
Dla porównania wygląda ona bardzo podobnie do protezy bezcementowej stawu biodrowego, jest jednak około 10 razy mniejsza. Każdy z implantów ma około 2 cm i jest osadzany na zasadzie idealnego dopasowania (Press Fit) pod kontrolą fluoroskopii RTG. Dotychczas podobne zabiegi wykonywane były na świecie przy użyciu specjalnego kleju kostnego, gdzie idealne przycięcia kości nie były wymagane, a implanty dosyć szybko się obluzowywały.
Dlatego do tego typu zabiegów używane są specjalne mikro piły do mikro cięć, które są wymagane w przypadku tak drobnych kości, jakimi są kości nadgarstka, śródręcza oraz kości promieniowej. Kolejne wyzwanie to szkolenia i przygotowanie do tego zabiegu całego zespołu, które koordynował dr n. med. J. Florek.
-Obecnie pacjenci są w trakcie leczenia, obserwacji i przed nimi okres gojenia i rehabilitacji. Jak już wspomniałem na początku, do tej pory obaj chorzy zgłaszali silne dolegliwości bólowe oraz znaczne ograniczenie ruchów w zakresie po urazowych nadgarstków – podsumowuje dr Jakub Florek.
Zabieg wykonany w Brzeskim Szpitalu jest dopiero trzecim tego typu zabiegiem w Małopolsce. Natomiast dwa tego typu zabiegi wykonane w ciągu jednego dnia są pierwszymi w Małopolsce i jednymi z pierwszych w Polsce, co potwierdziła przedstawicielka firmy dystrybuującej ten rodzaj protez.
Dodatkowo warto nadmienić, iż Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej Szpitala w Brzesku stał się ośrodkiem szkolącym w zakresie implantacji protezy CMC kciuka na całą Polskę. Do tej pory przeprowadził około 100 implantacji protez bezcementowych kciuka pacjentom z różnych stron Polski, co stawia ośrodek w Brzesku, na czwartym miejscu po Elblągu, Poznaniu i Otwocku. Zespół pod przewodnictwem dr n. med. Jakuba Florka także na ten rok zaplanował implantacje totalnej protezy bezcementowej łokcia.
Warto również wspomnieć, iż zespół z Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej naszego szpitala, którego kierownikiem jest dr Krzysztof Szklanny uczestniczył w licznych kursach w Polsce i za granicą oraz aktywnie brał udział w XII Międzynarodowej Konferencji Chirurgii Ręki w Częstochowie, gdzie na sesji ustnej dr Jakub Florek wygłosił jeden z pięciu referatów z zakresu implantacji protezy TOUCH CMC 1 kciuka. Świadczy to o uznaniu zespołu w Polsce i na świecie. Współautorami pracy byli: dr S. Janowiec, dr P. Florek, dr O. Petrovych wszyscy z tutejszego Oddziału oraz dr F. Georgiew z Tarnowa i dr M. Bonczar z Krakowa.