O kolonoskopii i zdrowym stylu życia.

Print Friendly, PDF & Email

Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna prelekcja zorganizowana w ramach projektu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego i bocheńskiego”. 24 maja w jednej z sal Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku pielęgniarki: Beata Rother i Beata Wilk-Łoboda radziły, co robić, by ustrzec się choroby, natomiast Kajetan Kubas chirurg z brzeskiego szpitala mówił, jak groźny jest rak jelita grubego i jak wygląda badanie kolonoskopowe.

Uczestnicy spotkania otrzymali też ulotki zawierające wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia, ale też opisujące objawy, których występowanie może świadczyć o raku jelita grubego.
Choroba ta z reguły rozwija się powoli. Na samym początku przebiega bezobjawowo, dopiero w późniejszym jej stadium dochodzi do utraty wagi, anemii czy zmiany rytmu wypróżnień. Tylko wczesne zdiagnozowanie nowotworu jelita grubego daje jednak szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego warto się badać.

Informacje na temat projektu realizowanego przez brzeski szpital, bezpłatnych badań kolonoskopowych, a także terminów kolejnych prelekcji można uzyskać w Biurze Projektu – Pracowni Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel.: 14 6621 429 oraz 519 317 007, pod adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu