Odszedł świetny chirurg, lekarz oddany swoim pacjentom

Print Friendly, PDF & Email

W piątek 10 stycznia zmarł nagle lek. Zdzisław Opach, wyjątkowy człowiek, świetny chirurg, ale przede wszystkim lekarz oddany całym sercem swoim pacjentom. Praca dla niego zawsze była wielką pasją. Z brzeskim szpitalem związany był od blisko 40 lat.

Zdzisław Opach urodził się 16 czerwca 1956 roku w Szyku w powiecie limanowskim. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Oświęcimiu rozpoczął studia na wydziale  lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie.

Ukończył je w 1981 roku, wtedy też jako młody stażysta rozpoczął pracę w brzeskim szpitalu. Sumienność, obowiązkowość i doskonałe wyczucie sprawiły, że rok później zaproponowano mu stanowisko  młodszego asystenta na oddziale chirurgii.

Radził sobie świetnie, szybko się uczył, nie bał się wyzwań. W 1984 roku zdobył I st. specjalizacji i awansował na stopień asystenta na oddziale chirurgii. 

II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej uzyskał w 1993 roku. Wtedy też został zastępcą ordynatora, by po trzech  latach przejąć kierowanie oddziałem chirurgii.

Był lekarzem niezwykle pracowitym, aktywnym, stale podnoszącym swoje kwalifikacje. Pracę lekarza i pomoc pacjentom cenił sobie zawsze.

Nie bał się nowości, chętnie wprowadzał je na grunt Szpitala Powiatowego w Brzesku. Był pionierem w zakresie diagnostyki i zabiegów endoskopowych.

Cechowało go także wielkie wyczucie diagnostyczne, które przekładało się na trafne oceny. Miał intuicję chirurga i duże umiejętności  techniczne. Był szanowanym i cenionym człowiekiem, wspaniałym kolegą, który swoją wiedzą chętnie dzielił się z innymi lekarzami.

Zawsze można było na niego liczyć, bez względu na porę dnia, czy nocy przyjeżdżał do szpitala, by operować.

Odejście  śp. Zdzisława Opacha jest ogromną stratą dla szpitala i mieszkańców powiatu brzeskiego.

 

Pogrzeb śp. Zdzisława Opacha odbędzie się 16 stycznia (czwartek) o godz. 14 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu