Pięć najczęściej zadawanych pytań w przypadku raka jelita grubego
- W jaki sposób możemy sprawdzić, czy z naszym jelitem jest wszystko w porządku?
Wykonując kolonoskopię. To jedyne badanie, które pozwala ocenić od wewnątrz stan jelita grubego. Badanie jest wykonywane przy pomocy giętkiego endoskopu, czyli kolonoskopu. - Jak często powinno się robić kolonoskopię?
Warto profilaktycznie wykonać badanie raz na 10 lat począwszy od 50 roku życia lub wcześniej, jeśli w rodzinie wystąpiła choroba nowotworowa. - Czy kolonoskopia boli?
Nie jest to przyjemne badanie. Gdy pacjent dobrze się do niego przygotuje – nie boli. Dla większego komfortu możliwe jest wykonanie kolonoskopii w znieczuleniu. - Jak przygotować się do badania?
Przez kilka dni poprzedzających kolonoskopię konieczne jest wprowadzenie diety lekkostrawnej, dokładne oczyszczenie organizmu przy pomocy przepisanego przez lekarza środka, a przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów. - Czy przed rakiem jelita grubego można się ustrzec?
Można stosując odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce oraz produkty zawierające duże ilości błonnika. Konieczne jest też wykonanie profilaktycznych badań kolonoskopowych.
W Szpitalu Powiatowym w Brzesku kolonoskopia jest wykonywana w ramach projektu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyczny raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”. Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 , 519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.