Pomoc uzależnionym

Print Friendly, PDF & Email

kierownikOsoby uzależnione od alkoholu, narkotyków czy hazardu znajdą pomoc w brzeskim szpitalu. Rozpoczęły działalność Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia oraz Oddział Dzienny Leczenia Uzależnień od Alkoholu. – Liczba osób uzależnionych ciągle wzrasta i obniża się wiek osób mających problem z narkotykami i alkoholem. Po rozmowach z lekarzami, terapeutami a  także środowiskami skupiającymi osoby uzależnione postanowiliśmy otworzyć ośrodki pomagające wyjść z nałogu- mówi Józefa Szczurek-Żelazko, dyrektor brzeskiego Szpitala.

W Poradni Leczenia Uzależnień znajdą pomoc osoby nadużywające i uzależnione od alkoholu, narkotyków, leków i hazardu. Zajęcia prowadzą doświadczeni terapeuci. – Aby zacząć uczęszczać na spotkania terapeutyczne nie potrzeba żadnych skierowań, trzeba posiadać jedynie dowód ubezpieczenia zdrowotnego- tłumaczy Robert Czarnecki, koordynator Poradni Leczenia Uzależnień.

W brzeskim szpitalu otwarto także Oddział Dzienny Leczenia Uzależnień od Alkoholu.
Leczenie w Oddziale trwa 8 tygodni. Zajęcia obywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 14. Pacjenci uczestniczą w programie terapeutycznym. -Program terapii opiera się na oddziaływaniach grupowych i indywidualnej pracy z terapeutą. Tutaj pomoc przede wszystkim znajdą osoby, które mają mało doświadczeń w utrzymywaniu dłuższej abstynencji, źle znoszą abstynencję, chcą uczestniczyć w programie terapii a jednocześnie nie chcą opuszczać domu na dłuższy czas- wyjaśnia Robert Czarnecki, kierownik Dziennego Oddziału Uzależnień od Alkoholu. Do ich dyspozycji jest także pokój socjalny z aneksem kuchennym, gdzie pacjenci mogą przyrządzić sobie gorący napój, odpocząć i przygotować się do zajęć.
– Pacjenci chcący podjąć leczenie w Oddziale Dziennym zgłaszają się do Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia lub Poradni Zdrowia Psychicznego. Do zarejestrowania się potrzebne są: dowód osobisty, dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, ewentualne karty informacyjne odbytych leczeń szpitalnych. Po przebytych rozmowach diagnostyczno-kwalifikacyjnych pacjent jest kierowany do Oddziału Dziennego. – mówi Józefa Szczurek- Żelazko, dyrektor brzeskiego szpitala.

Rejestracja pacjentów do Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia oraz do Oddziału Dziennego Terapii Uzależnień od Alkoholu odbywa się w Poradni Zdrowia Psychicznego / IIp/ tel.14/66-21-392.
Poradnia Leczenia Uzależnień  czynna jest: od poniedziałku do piątku od 8.00-18.00.
Oddział Dzienny Leczenia Uzależnień od Alkoholu jest czynny od poniedziałku do piątku od 7.30-14.30.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu