Swiatowy Dzień Cukrzycy – “Chroń swoje stopy”

Print Friendly, PDF & Email

14 listopada jest obchodzony jako Światowy Dzień Cukrzycy przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. Został on ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia.
14 listopada przypada rocznica urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny.

Hasłem Światowego Dnia Cukrzycy w tym roku jest: 

„KOBIETA I MĘŻCZYZNA – CZY CUKRZYCA MA PŁEĆ ?”

Blisko 3 mln Polaków jest obecnie dotkniętych cukrzycą. Przewiduje się, że w 2035 roku ta liczba się podwoi. Choroba pociąga za sobą wiele powikłań. Jednym z nich jest Zespół Stopy Cukrzycowej, który dotyka 5-15%  diabetyków. Zarówno rozwojowi cukrzycy, jak i jej powikłaniom można skutecznie zapobiegać. Bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka.

Zapraszamy do udziału w warsztatach szkoleniowych pod tytułem:

„Chroń swoje stopy”

przeznaczonych dla osób z cukrzycą i ich rodzin.
Warsztaty odbędą się 29 listopada (środa) godzinie 15.00 w Sali Konferencyjnej Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Organizatorami warsztatów są pielęgniarki Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii i Pododdziałem Geriatrii oraz Poradni Cukrzycowej.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu