Nowa karetka w brzeskim szpitalu.

Print Friendly, PDF & Email

Ma napęd na cztery koła więc bez problemu poradzi sobie w każdym terenie, jest też bogato wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś w Szpitalu Powiatowym w Brzesku odbyło się uroczyste przekazanie nowej karetki zespołom ratownictwa medycznego.

 

Poświecenia pojazdu, dokonał ks. Józef Waśko, kapelan szpitala.

– To pojazd wysokiej klasy, można powiedzieć, że taki „szpital w pigułce” – mówi podczas uroczystości Adam Smołucha, dyrektor brzeskiego szpitala.

Dyrektor zwrócił uwagę, że zakup był pilną koniecznością, ostatnio jedna z karetek w wyniku kolizji z sarną uległa zniszczeniu.

– Tabor trzeba było szybko uzupełnić, dlatego zdecydowaliśmy się na ten zakup, nie szukając dofinansowania zewnętrznego. To pochłonęłoby pewnie sporo czasu, a w tym przypadku nie mogliśmy sobie na to pozwolić – podkreślał dyrektor.

Andrzej Potępa, starosta powiatu brzeskiego, który wziął udział w spotkaniu, zwrócił uwagę, że szpital jest jednostką, która pozyskuje sporo funduszy zewnętrznych na realizowane przez siebie inwestycje.

Trwa remont bloku operacyjnego, budowa dziennego domu opieki medycznej i centralnej sterylizatorni. Szpital przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych realizuje także wiele projektów profilaktycznych, wśród których jest m. innymi program profilaktyki raka jelita grubego.
Nowa karetka, która kosztowała blisko 400 tys. zł. to pojazd marki Mercedes.
– Pojazd jest klimatyzowany, co podnosi komfort transportu chorego. Warto podkreślić, że w karetce jest sporo miejsca, co dodatkowo ułatwia pracę ratownika – mówi Krzysztof Gagatek, ratownik medyczny ze Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Dodatkowym atutem tego pojazdu są zewnętrzne światła ledowe zamontowane wokół karetki, które umożliwiają oświetlenie miejsca zdarzenia, z którego jest transportowany pacjent.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu