Nowatorski zabieg lekarzy z brzeskiej ortopedii

Print Friendly, PDF & Email

Zespół Lekarzy Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej pod kierownictwem dr n. med Jakuba Florka przeprowadzili w miniony wtorek tj. 27.10.2020 kolejny nowatorski zabieg w skali kraju w zakresie chirurgii ręki. Zabieg polegał na implantacji protezy bez cementowej do stawu międzypaliczkowego bliższego (PiP) III palca. To nie tylko pierwsza tego typu operacja w Brzesku, ale także trzeci taki zabieg w Polsce.

-Miał on na celu odtworzenie zakresu ruchu trzeciego palca prawej ręki u 43-latka. Mężczyzna kilka lat temu zranił rękę na pile tarczowej. Pomimo zastosowania leczenia operacyjnego oraz żmudnej rehabilitacji nie udało się uzyskać ruchomości tego palca. Był on cały czas prosty, nawet wtedy, gdy pacjent zginał w pięść pozostałe palce – tłumaczy dr n. med. Jakub Florek.

Do tej pory na oddziale ortopedii brzeskiego szpitala, chorym z podobnymi dysfunkcjami proponowano implantację ze specjalnej membrany REG-JOINT. Po takim zabiegu z wszczepieniem implantu oraz żmudnej rehabilitacji pacjent odzyskiwał „życie bez bólu” i  tylko nieznaczną ruchomość w zakresie danego palca.

Zabieg, który został wykonany ostatnio polegał na implantacji protezy bez cementowej firmy Cap Flex PiP do stawu międzypaliczkowego bliższego palca (PiP).

-Wygląda ona bardzo podobnie do protezy bez cementowej stawu kolanowego, jest jednak około 20 razy mniejsza. Każdy z implantów ma około 5 mm i jest osadzany na zasadzie idealnego dopasowania (Press Fit) pod kontrolą specjalnych lup powiększających – tłumaczy dr Jakub Florek.

Podobne zabiegi wykonywane są na świecie przy użyciu specjalnego kleju kostnego, gdzie idealne przecięcia kości nie były wymagane a implanty dosyć szybko się obluzowywały.

Do  operacji w Brzesku została wypożyczona specjalna mikro-piła do mikro-cięć, które są konieczne w przypadku tak drobnych kości, jak kości paliczków w palcu. Wyzwaniem było szkolenie i przygotowanie do tego zabiegu zespołu.

– Operacja przebiegła sprawnie. Już w pierwszej dobie po zabiegu pacjent uzyskał bardzo dobry zakres ruchomości, a przecież okres gojenia i rehabilitacji jeszcze przed nim – podkreśla  lekarz.

Ortopedzi dziękują doc. Mariuszowi Bonczarowi, który jako Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki wyraził zgodę na przeprowadzenie tego zabiegu w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Warto dodać, że Oddział Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku, którym kieruje lek. med. Krzysztof  Szklanny, stał się ośrodkiem szkolącym w zakresie implantacji protezy CMC kciuka.

W tym roku zespół przeprowadził 10 implantacji protez bez cementowych kciuka. Na ten rok, o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli, zaplanowano jeszcze cztery takie zabiegi, na które przyjazd już zadeklarowali lekarze z: Kielc, Lublina, Sandomierza i Rzeszowa.

dr-Florek-i-dr-Szklanny-w-trakcie-zabiegu-957x1024

dr Florek i dr Szklanny w trakcie zabiegu

zdjecie-RTG-endoprotezy-kciuka

zdjęcie RTG endoprotezy kciuka

operacja – zespół ortopedów w trakcie operacji

 

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu